Deň matiek
Tvoríme s Danielom Hevierom
Žiaci II. stupňa sa na hodinách SJL zapojili do projektu Tvoríme s Danielom Hevierom, ktorý má za cieľ zaujímavou, zábavnou formou rozvíjať v deťoch štylistickú zručnosť, tvorivosť, podnecovať fantáziu, motivovať ich k čítaniu a vlastnej literárnej, výtvarnej a dramatickej tvorbe.
Máme za sebou prvé cvičenie, ktoré sme zaslali p. Hevierovi a tešíme sa na ďalšie. Od spisovateľa Daniela Heviera sme zároveň dostali knihy Chymeros, ktoré poctivo čítajú, pretože sa budú podieľať na písaní pokračovania tejto obľúbenej knihy.
Poklady Olympu a návšteva planetária
Dňa 25. 4. 2019 sa žiaci 4. – 7.ročníka zúčastnili v CVČ Domino výchovno-vzdelávacieho programu Poklady Olympu a zároveň navštívili planetárium. Pre šiestakov bol tento program súčasťou projektového vyučovania o bájach, ktoré začalo v našej škole čítaním bájí, výrobou projektov a ukončili sme ho práve týmto vzdelávacím programom, z ktorého sme si vybrali bohov Héfaista - boha zručnosti, kováčskeho remesla, ohňa , Apolóna - boha svetla, hudby, tanca a súhvezdie Orla, ktoré najvyšší boh Zeus povýšil a umiestnil na oblohu za to, že trhal pečeň Prométeovi, ktorý pomáhal ľuďom. Žiaci boli rozdelení do 3 skupín. Prvú skupinu tvorili žiaci 4. a 5.ročníka, ktorí najprv zavítali do planetária a potom sa vybrali do keramickej dielne, v ktorej sa naučili pracovať s hlinou, vyskúšali si hrnčiarsky kruh a odniesli si na pamiatku vlastnoručne vyrobený výrobok z hliny. Druhú a tretiu skupinu tvorili žiaci 6. a 7. ročníka. V keramickej dielni podobne ako mladší žiaci tvorili žiaci 6. A a 7. B triedy. 7. A sa podujala na náročnejšiu aktivitu, výrobu vlastnej animácie. Okrem tvorivej činnosti sa dozvedeli aj o prvom slovenskom animovanom filme a o jeho autorovi. Po týchto tvorivých aktivitách navštívili planetárium aj oni, kde si po pútavom rozprávaní o olympských bohoch, hviezdach a vesmíre mohli v závere spoločne pozrieť už spracovanú animáciu žiakov 7.A triedy.
21
Projektové vyučovanie v 6.A
Šiestaci majú zvládnuté učivo o bájach. Spoznali čínske, egyptské, indiánske, grécke a slovenské báje. Dozvedeli sa, ako si ľudia vysvetľovali vznik a stvorenie sveta, prečo je Váh divá rieka, ako vznikali tatranské plesá, prečo bola zakliata Kráľova hoľa, ako vznikol Čierny Váh, kto bol praotec Tatran, Prometeus, Daidalos a Ikaros... . Okrem nadobudnutých literárnych poznatkov si svoje vedomosti obohatili aj z geografie a využili svoje umelecké nadanie a tvorivosť. To všetko si overili formou projektového vyučovania, ktoré bolo rozdelené do dvoch častí. V prvej časti si žiaci po rozdelení do skupín vylosovali báj, ktorej sa venovali podrobnejšie na niekoľkých hodinách – odpovedali na otázky v pracovnom liste, pracovali s metódami 5W, Pyramídový príbeh, Vennov diagram, skladali domino, pracovali s mapou a atlasmi, tvorili osnovu, ilustrovali...Druhá časť projektového vyučovania sa realizovala v CVČ Domino, ktorá mala názov Poklady Olympu a návšteva planetária. Informácie o nej Vám prinášame v ďalšom príspevku.
8
POĎAKOVANIE
Ďakujeme všetkým rodičom budúcich prvákov, ktorí prišli zapísať svoje dieťa do našej ZŠ prvýkrát, ako aj rodičom, ktorí opätovne prejavili dôveru a spokojnosť s našou školou a rozhodli sa zapísať do našej školy svoje ďalšie dieťa.
Pre predškolákov boli pripravené zaujímavé úlohy, ktoré spoločne s pani učiteľkami zvládli na jednotku. Detičky boli veľmi šikovné a veľmi sa na nich tešíme.
Naša škola sa snaží robiť všetko pre to, aby bola takou, ako si ju predstavujete Vy – rodičia i Vaše deti. Veríme, že sa nám to darí…
Už teraz začneme svedomito pripravovať nový školský rok.Ešte raz Vám ďakujeme za dôveru, ktorú ste nám prejavili, za uznanie a slová chvály, ktoré na adresu našej školy zazneli. Ďakujeme, že ste k nám zapísali to najcennejšie vo Vašom živote – Vaše dieťa, ďakujeme za krásne slová povzbudenia i za príjemné momenty strávené s Vami.
Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Poďakovanie patrí aj všetkým pedagogickým a prevádzkovým zamestnancom, ktorí sa podieľali na zdarnom priebehu tohtoročného zápisu.
Krásne sviatky prajeme
Deň Zeme
22. apríl patrí našej planéte Zem, ktorú by si mal každý z nás vážiť, starať sa o ňu a ochraňovať ju. V tento deň žiaci nesedeli v školských laviciach, ale aktívnou prácou získavali informácie o našej prírode na rôznych stanovištiach. Učili sa hravo, pomocou hudby, pohybu, divadla, tvorivosti, predstavivosti, kritického myslenia a objavovania. A tí najlepší a najtvorivejší boli na konci dňa odmenení.
3455
Veľkonočné prázdniny
Matematický klokan
Ako každý rok, aj v tomto školskom roku sa naši žiaci zapojili do medzinárodnej súťaže Matematický klokan. 25 žiakov našej školy sa potrápilo s úlohami zameranými na logické myslenie. Keďže súťaž bola medzinárodná, o to väčšiu radosť máme, že opäť sme mali úspešných riešiteľov a to práve medzi prváčikmi, ktorí sa takejto súťaže zúčastnili prvýkrát. Srdečne im blahoželáme, a tešíme sa opäť o rok.
K.K - 100%- 1.A
B.F. - 100% - 1.A
V.P. - 86,7% - 1.A
T.D. - 83,3% - 1.A
Deň materinského jazyka
Aj keď je za Medzinárodný deň materinského jazyka vyhlásený 21. február, my sme si lásku k nemu uctili netradične - formou plnenia úloh na stanovištiach - až teraz. Svoje jazykové schopnosti a zručnosti si preverili žiaci 5. – 9. ročníka. Pripravené boli 4 učebne, v ktorých sa v pravidelných časových intervaloch vystriedali všetky triedy. 1. učebňa mala označenie Jazykolam. Žiaci sa tu striedali v popisovaní slov, ktoré boli vyjadrené rôznymi slovnými druhmi. Neprípustné bolo použiť rovnaký základ slova. V tejto disciplíne sa najviac darilo Patrícii B. zo 7. A a Matúšovi L. z 8. A. Hlavolam bolo označenie pre 2. učebňu a žiaci si v nej naozaj lámali svoje hlavičky pri gramatických úlohách, lúštení rébusov, skladaní významných rokov. V tejto učebni súťažili žiaci v skupinách a najlepší výkon podala 8. B trieda. Označenie pre 3. učebňu nieslo názov Rukolam preto, lebo si v nej žiaci na interaktívnej tabuli precvičili nielen svoje vedomosti o vybraných slovách, gramatických kategóriách slovies a vzoroch podstatných mien, ale aj svoju pohotovosť a šikovnosť. Aj tu sa súťažilo v skupinách a najúspešnejšou sa stala 6. A trieda. A napokon Zvukolam, kde si žiaci preverovali, ako dokážu vysvetliť často počuté a zaužívané ustálené viacslovné pomenovania, frázy. V tejto disciplíne najlepšie obstála 7. A trieda. Hoci žiaci súťažili aj v skupinách, aj jednotlivo, nakoniec sa každému žiakovi pripísali získané body a vyjadrili v percentách. Najlepší traja žiaci teda sú:
1.miesto – Patrícia B. (7. A) – 93,34%
2.miesto – Gabriel S. (9.A) – 89,23%
3.miesto – Lea S. (8.B) – 87,54%
14
Medzinárodná návšteva na našej škole
Naši žiaci si mohli v piatok vyskúšať svoje znalosti angličtiny v praxi. Navštívili nás totiž špeciálni hostia a to Ji a Yasmin z Francúzska, Wael zo Saudskej Arábie a Mykola z Ukrajiny, ktorí momentálne študujú v Košiciach cez program Erasmus +. Na hodinách angličtiny so žiakmi hovorili o predsudkoch, ktoré máme voči ostatným, ale taktiež o dôležitosti anglického jazyka. Mladším ročníkom predstavili v skratke svoje krajiny a typické jedlá. Aj takýmto spôsobom sa u nás žiaci učia odbúrať strach z cudzieho jazyka :)
9
Zápis do prvého ročníka
Milí rodičia,
zápis do prvého 1. ročníka pre školský rok 2019/2020 sa uskutoční 4. apríla a 5. apríla v čase medzi 15:00 a 18:00 v priestoroch našej školy. Všetky informácie k zápisu nájdete v záložke Zápis do 1. ročníka. Novinkou pre tento školský rok je možnosť prihlášky vyplniť aj elektronicky. Tešíme sa na všetkých malých prváčikov :-)
Zápis do 1. ročníka
Fenomény sveta – voda
Učenie ako pomyselná expedícia. To bolo náplňou projektového týždňa Fenomény sveta – voda, ktorý absolvovali zmiešané tímy siedmakov a ôsmakov. Cieľom projektového týždňa (18. 3. – 22. 3. 2019) bolo vydať sa na cestu za poznaním, aká je pre nás voda významná, pričom učiteľ bol sprievodcom na tejto ceste. Žiaci inovatívne, zážitkovo a interaktívne spoznávali fenomén VODA z pohľadu biológie, dejepisu, fyziky, geografie a chémie. Sledovali videá, riešili pracovné listy, robili pokusy a súťažili. Za každú bodovaciu aktivitu mohli skupiny získať stopy (body), ktoré ich viedli k objavu – projektu. Počas týždňa žiaci odhalili 12 objavov, ktoré prezentovali v piatok pred svojimi spolužiakmi. Žiaci sa dozvedeli, čo netušili a naučili sa, čo nevedeli. Celý týždeň sa niesol v znamení spoznávania dôležitých faktov, údajov i zaujímavostí a už teraz sa tešíme na ďalšie fenomény. Foto vo fotogalérii. ;-)
Hravé učenie a hravá matematika
- 6
Usilovné včeličky
Žiaci 2.A triedy po zvládnutí učiva o spoločenstve včiel takto zdravo raňajkovali.
Veľkonočné tvorivé dielne
Už sa stalo pravidlom, že pred Veľkou nocou sa stretávajú naše šikovné detičky a mamičky na Veľkonočných tvorivých dielňach. I tento rok preukázali svoju šikovnosť, tvorivosť no i chuť sa stretnúť a porozprávať. Ďakujeme všetkým zúčastneným a tešíme sa, že nás je stále viac. ;-)
21
Riaditeľské voľno
Riaditeľstvo ZŠ Seňa 507 oznamuje, že dňa 3.4.2019 v stredu v zmysle § 150 ods.5) zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní v znení neskorších predpisov poskytuje žiakom riaditeľské voľno z dôvodu testovania deviatakov - T9. ŠKD 3.4.2019 bude v prevádzke od 8,00 - 16,00. Záujem prosíme nahlásiť u triednych učiteľov. Deti v ŠKD budú prihlásené aj na obed. Všetky ostatné deti budú z obedov automaticky odhlásené.
Noc s Andersenom
Aj tento rok sa naša škola zapojila do medzinárodnej akcie na podporu čítania s názvom Noc s Andersenom. Žiaci 5. a 6. ročníka si precvičili svoje čitateľské zručnosti, logické myslenie, kreativitu a súťaživosť pri riešení úloh rozmiestnených po škole, ktoré museli zdolať úplne po tme iba za pomoci bateriek. Spestrením programu bol aj film alebo čítaná rozprávka s kvízom.
26
Učitelia miesto detí v laviciach
Naši učitelia nezaháľajú a poctivo sa všetci pravidelne vzdelávajú.